Dijital Reklamcılık

Dijital Reklamcılık

Dijital reklamcılık, kullanıcılarına pazarlamaya uygun mesajlarını iletmek için; banner, video, arama motoru reklamları, çevrimiçi sınıflandırmalar ve sosyal medya reklamları gibi çeşitli platformlarda internetin kullanılmasıdır.

Dijital reklamcılık pazarı sadece interneti kapsamadığından mobil cihazlar ile masaüstü bilgisayarlar yanında oyun platformlarını da içine almaktadır. Ayrıca gelirleri de bunlara göre bölünmektedir.

E-posta pazarlaması, sesli reklamlar, etkileyici sponsorluklar ve komisyona dayalı bağlı sistemler burada dikkate alınmaz. Buna göre tüm rakamların net değerlere atıfta bulunularak hazırlanan dijital reklamcılık şekilleri tablodaki gibidir.

 

Dijital Ajanslar doğru konumlandırmaya, görünürlüğe ulaşmak için gerektiği yerde geleneksel mecraların da entegre kullanımı için markayı yönlendirebilir. Dijital dünyada var olmanın günümüzde neredeyse bütün markalar açısından zorunlu hale gelmesi, giderek etkinliği artan sosyal medya, geleneksel medyanın kullanıcılara ulaşmakta yetersiz kalması ya da bizzat içeriğin dijital dünyaya da taşınması özelliklerinden dolayı dijital ajanslar yerlerini ciddi anlamda pekiştirmektedir.

Dijital ajansların da klasik ajanslar ile paralel olarak yaratıcı çalışmalarında kullanacağı ana fikir, pazarlama stratejisinin üzerine inşa edilir. Bu stratejinin nihai amaçları; ürün satışını, bilinirliği arttırmak, markayı hatırlatmak, devamlılığı sağlamak, marka bilinirliğini pekiştirmek olabilir. Dijital reklam ajansları özellikle dijital dünyanın teknik alanlarında yetkinlik sahibidir fakat dijital ajanslar da klasik ajanslarla aynı şekilde ürün ve hizmetleri doğru şekilde hedef kitle ile buluşturabilmeyi amaçlar. Bu amaç dahilinde, geleneksel yöntemlerle ürün ve hizmetlerin ön incelemesi yapılır, ürünün mevcut konumu, pazar payı, bilinirlik oranı, marka değeri gibi nitelikler araştırılır ve hedeflenen konumlandırma gerçekleştirilir…